Ayal Hanım'ın Başarı Öyküsü

Merhaba Kasım 2011’de prediyabetten diyabete kesin geçiş yaptığım söylendi. Doktorum tarafından. O andan itibaren de kişiliğim değişti, çok canlı, hareketli ve faal olan ben ürkek, şaşkın, huysuz bir ihtiyar haline geldim... Şeker hastası olmayı kendime yakıştıramadım ve çevrem de benimle ayni fikirdeydi. Öte yandan tüm kan değerlerim şeker hastası olduğumu gösteriyordu ve ben de bunu algılamıştım aslında... Yani hem inanmıyor hem de inanmam gerektiğini biliyordum. 2011 yılının son günleriydi. Kızım Kibem adlı bir dergi getirdi... Aradım orada verilen telefon numarasını. Diyetisyen Hatice Hanım’la görüşmek istediğimi söyledim. Az çok anlattım duygularımı, gelip gelmeyeceğimi bilmediğimi ama neler yaptığını öğrenmek istediğimi söyledim... Sanki onun bana ihtiyacı vardı. Yılbaşı’na kadar süre istediğimi söyledim karar vermek için.

Evet 3 Ocak’a randevu aldım sonunda. Karsımda gencecik ciddi görünümlü biri vardı... Ben yine huysuzdum. İki ay boyunca da son bir iki seans dışında hep huysuz oldum... En fazla kurduğum cümle “Ben kötü besledim kendimi o yüzden bu durumdayım” oldu. Hatice Hanım bunun yanlış olduğunu ve benim genetik faktörler nedeniyle şeker hastası olduğumu, eğer kilolu olsaydım ve de bu denli hareketli olmasaydım 35 yaşında şeker hastası olmamın neredeyse kesin olacağını anlattı bana...

Beni inandırdı. Her günümle ilgili menüler hazırladı, her yazdığı sözcüğü benimle anlaşarak, sevmediğim hiçbir ürünü de listeme eklemeyerek yaptı bunu. Ve ben de zaten benimle birlikte yapılmış bu menülerde ne yazıyorsa hiçbirini atlamadan ve saatlerine uyarak uyguladım... Hala kızgındım hastalığa, hala kabullenememiştim ve bunu benden iyi biliyordu Hatice Hanım. Yediğim her şeyi ama her şeyi yazdım. Her gün, her öğün ve ara öğün. Bunları yazarken gördüm ki yemekle hiç arası olmayan ben, saatlere uyarak yemek yiyorum.

Hayatım boyunca bir anne ve eş olarak yemek yaptım. Kendim içinse Hatice Hanım ile çalışana kadar hiç. Hayatımda en az yeri olan şey yemekti benim hep. Hatice Hanım önce benim ters sorularım arasında fırsat buldukça minik tarifler verdi sonra çok saygın bir hocasının kitabini önerdi. Nasıl olduğunu bilmiyorum ama ilgilendim... Çok kısa sürede sağladı kitabımı... Şimdi oğlum ve kızım için de aynı kitabı alıp onların da sağlıklı beslenmeleri için yol gösterici olmak istiyorum.

Mart 2012 sonunda benim bir yurtdışı seyahatim nedeniyle ayrıldık... Sevgili dostum, sevgili diyetisyenim, giderken orada uygulamak üzere de menüler hazırladı, çeşitli seçenekleri olan. Oraya gidinceye kadar ben hala kızgındım hem kendime hem hastalığıma. Yalnız başıma o kadar güzel uyguladım ki diyetimi ve fark ettim ki artık ne hastalığa kızıyorum ne de kendime...

Eskisi gibi oldum yine Kasım 2011’den önceki canlı hareketli sosyal ve faal.

Bana tavsiyeediyorum.com’dan mesaj geldiğinde uzaklardaydım ve Türkiye’de yazmak istedim yanıtımı. Bütün gereksinimi olan dostlarıma zaten öneriyordum Hatice Hanım ile çalışmalarını.

Sabrına, dostluğuna, hoşgörüsüne, bilgi ve deneyimini hiç kısıtlamadan danışanlarına verişine teşekkürler Hatice Karslıoğlu.

TOP