KİBEM

Mutfağının Doğuşu

Yemek konusunda oldum olası her zaman seçici olmuşumdur. Ev yemekleri her zaman vazgeçilmezimdir. Çocukluğumda doğal besinler ile tanışmam benim damak tadımın farklılaşmasına neden oldu. Ankara’ya okumak için geldiğimde en büyük yaşadığım sorunların başında dışarıdan beslenmek geldi. İngiltere’de de aynı sorunu yaşadım. Bu yüzden memleketten her zaman benim için hazırlanan yiyecek kolileri gelirdi. Bir de üstüne ‘’Reaktifhipoglisemi ve Hipotroid Hastalığı’’ eklenince işler daha da zorlaşmıştı. Çünkü her besini yiyemiyordum ve besinlerim daha da özelleşmeye başladı. Maalesef beyaz un tamamen yasaktı ki en sevdiğim beslenme tarzı ekmek ve memleketimin hamur işleriydi. Tam buğday unundan hamur işleri yapılıp gelmeye başladı. ANNEM (canım benim hiç dayanamaz bana) olayı abartıp mantı, erişte, kurabiye, karnıyarık, sarmalar yapıp gönderiyordu. Dışarda beslenmem çok zordu. Çoğu zaman ya evde difrizden çıkartıp yapıyordum ya da ofisde yemek yaptırıyordum. Gelen danışanlarıma da ikram ediyor ve evlerinde yapmayı öneriyordum. Tabiki çalışan birisi için (ya da hamur işi yapma alışkanlığı yoksa) zordu. Herkes bize de yaptırır mısınız ya da siz neden yapmıyorsunuz diye sormaya başladılar. Ben mutfağı hiç sevmem. Ama iyi bir gurmeyimdir. Yemek yapmasını da çok bilmem. Hatta danışanlarım tarif istediklerinde annemi arar sorarım.

Bana çok sıcak gelmemişti hatta olmaz dışarıda evlere diyet yemekleri yapan kişiler var onlar ile çalışıyorum sizleri onlara yönlendireyim derdim. Bir süre diyet yemeklerinden ben de faydalandım. Deneme için, acaba insanlar neden buna ihtiyaç duyuyor, evde hazırlamamak bu kadar zor mu diye düşündüm. Ama yemekler gelmeye başladığında işi ne kadar kolaylaştırdığını fark ettim. Çünkü her öğlen yemeğinden önce asistanımın "bugün ne pişirelim" sorusu benim için çok yorucuydu. Her ne kadar menü hazırlasam da yine de sorma ihtiyacı hissederlerdi. Hazır gelen yemek ve siz o gün ne yemeniz gerektiğini düşünmüyorsunuz. Sizin adınıza başkaları düşünüyor. Danışanlarımı diyet yemek almaya yönlendirdiğimde kilo vermelerinde hızlanma oldu. Çok mutluyduk; (yemeklerin lezzetsiz olması dışında.) İşte KİBEM MUTFAK burada doğmaya başladı. Bir gün danışanım neden bu işi yapmadığımı sordu. Ben de çok zor olduğunu söyledim. Kendisi bana bu işi çok iyi yapabileceğimi ve kendilerinin buna ihtiyacı olduğunu söylediğinde ben de karar verdim. NEDEN GELENEKSEL LEZZETLER ile diyet yemekleri yapılmıyor bu soruyu her zaman sormuşumdur. Her otelde ya da restoranda diyet bölümü, diyet menüsü vardır. "Haşlama karnabahar, brokoli, yağsız tavuk göğsü." Oysa diyet yemekler lezzetsiz olmamalıdır. Sarma da yiyebilmeli, mantı da, pizza da, karnıyarık da ve BİZ bunu başardık. Hem zayıflarken diyet yaptığınızı hissetmiyorsunuz hem de geleneksel lezzetlerinizden vazgeçmeden hafifliyorsunuz.

Şu anda ürün yelpazesini, yemek çeşitlerini o kadar geliştirdik ki artık hamur işleri yemek istemiyorum. O kadar çok gözüm doydu.

Besin kalitesinden, besin hijyeninden ödün vermeden, lezzetli Kibem kurabiyeleri, Kibem çörekleri, Kibem pideleri, Kibem poğaçaları, Kibem pizzaları çıkartıyoruz.

TOP