Hızlı kilo verdiren diyetlerin ne gibi sakıncaları vardır?

Çağın hastalığı şişmanlıktan korunmak adına uygulanan hızlı kilo verdiren diyetler, kişileri bir yandan hüsrana uğratırken, bir yandan da dejeneratif dediğimiz diyabet, kalp-damar ve kanser gibi hastalıkların ortaya çıkışını hızlandıran, böylece sağlığı bozan önemli sonuçlar doğuruyor.

Pek çok kişi kiloları, sağlıklarını bozacak düzeyde yüksek olmadığı halde estetik kaygılarla hızlı kilo verme çabasına girmektedir. Unutulmamalıdır ki, şişmanlığın getirdiği sağlık sorunları, yanlış uygulanmış hızlı kilo verdiren diyetlerin yol açtığı sağlık sorunlarından daha tehlikeli değildir. Şişmanlık; oluşumundan tedavisine, çok yönlü bir süreçtir ve bireysel ayrıcalıklar gösterir. Şişmanlar için geliştirildi diye ortaya atılan bir formül, kendisini şişman diye nitelendiren herkes tarafından kullanılmaya kesinlikle uygun değildir. Hızlı kilo verme çabaları, aynı hızla kiloların geri alınımı ile sonlanacağından, bireyde geri dönüşü olmayan ciddi sağlık sorunları oluşmasına yol açabilir.

Hızlı kilo verme özellikle genç kızlar üzerinde daha travmatik etki yaratabilmektedir. Anoreksia nevroza ve bulimia gibi yeme davranışı bozukluklarının günümüzde yaygınlaşmasının nedeni, genellikle ince olmak için verilen savaşlardır.