Hızlı kilo verilirse vücutta ne gibi değişiklikler olur?

Şişman kişilerdeki fazla kiloların tümü, yağdan ibaret değildir ve şişman kişilerdeki yağsız vücut kitlesinin (adale, dokular, vb) ağırlığı, normal oranlara oranla daha fazladır. Yapılan araştırmalara göre şişmanlama ile artan vücut kitlesinin %75’i yağ, %25’i yağsız doku kitlesidir. Vücut yağı arttığı zaman, yağsız vücut kitlesinin de artmasının çeşitli nedenleri vardır. Birincisi, yağ dokusu, sadece yağdan ibaret değildir; bu dokunun hücreleri, kan damarları ve destekleyen dokuları vardır. İkincisi adale dokusu, artan yağ dokusunu desteklemek üzere fazladan iş yapmak için artmaktadır. Şişman kişilerin kalp, karaciğer, pankreas ve böbrek gibi organlarının normal ağırlıktakilere oranla daha büyük olduğu ve kan hacimlerinin daha fazla olduğu bildirilmektedir.

Boy ve yaş da yağsız vücut kitlesini etkilemektedir. Çalışmalar uzun boylu olanların, kısa boylu olanlara göre yağsız vücut kitlesinin daha fazla olduğunu gösteriyor. Vücutta fazla kiloların bir kısmının yağsız vücut kitlesinden oluşması diyet uygulama açısından büyük önem taşır. Kilo verme ile yağsız doku kitlesi de azalacağından bunun sonucu bazal metabolik hız azalacaktır. Bu durumda kişi kendisi ile aynı ağırlıkta olan, normal kişiye göre daha az gıda tüketmek zorunda kalacaktır. Hızlı kilo vermede yağsız vücut kitlesindeki azalma daha da fazla olmakta, yağsız kitle/ yağlı kitle oranı%50,%50 ye ulaşabilmektedir. Bu durum bazal metabolik hızın daha da fazla düşmesine neden olacağından, kişi verdiği kiloları korumak için daha fazla gayret göstermek durumunda kalacaktır. Bu nedenle şişman kişilerin uzun vadeli ve kalorisi çok kısıtlı olmayan diyet uygulamaları ve uygun egzersizler yapmaları zorunludur. İşte sorun bu noktada başlar.

Şişman kişi fazla kilolarından bir an önce kurtulmak istemekte ve hızlı kilo verdiren diyet uygulamalarını yeğlemektedir. Hızlı bir şekilde verilen kilolar, hızlı bir şekilde geri alındığı gibi kişi, diyete başladığı kilonun da üzerine çıkar. Bu durum kişiyi hem kısır bir döngü içine sokar hem de dejeneratif hastalıkların ortaya çıkışı hızlanır.